Ispartakule Reklam
reklam

SON DAKİKA

Ispartakule Haberleri, Ispartakule Haber, Ispartakule
reklam

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Ataöv: ‘Başkanlık Türkiye’ye Uymaz’

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Ataöv: ‘Başkanlık Türkiye’ye Uymaz’
Bu haber 12 Aralık 2016 - 16:30 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Odunpazarı Belediyesi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde, Türkiye’de Başkanlık ve Federasyon Sistemi Neden Olmaz konulu konferans düzenledi.

Odunpazarı Belediyesi Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansı, siyaset bilimci Prof. Dr. Türkkaya Ataöv verdi. Konferansa Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un yanı sıra, CHP Eskişehir İl Başkanı Sinan Özkar, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Deniz Demirbilek, Odunpazarı Belediye Başkan yardımcıları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, Türkiye’de Başkanlık ve Federasyon Sisteminin neden olamayacağını anlattı. Ataöv, konuşmasında, sık sık Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık ve federatif sistemi örnek gösterdi. Bu başkanlık ve federatif sistemin Türkiye’nin jeopolitik ve siyasi yapısına uygun sistemler olmadığını belirten Ataöv, bu nedenle de başkanlık ve federasyon sisteminin Türkiye’de olmaması gerektiğini kaydetti. Demokrasinin çok partili sistemden geçtiğini ifade eden Ataöv Çok partili sistemin olabilmesi için mutlaka o partiler içinde sol partilerin de olması gerekir. Yoksa çok partili sistem olmaz. Mesela Amerika’da iki partili bir dizayn var. Cumhuriyetçi parti ile demokrat parti arasında aşağı yukarı hiç farklı nokta yok dedi.

Konferansın sonunda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Prof. Dr. Türkkaya Ataöv’e teşekkür etti. Başkan Kurt:

İlginç ve ders niteliğinde bir toplantı oldu. Ben kendi payıma çok ders çıkardım, öğrendim dedi. – ESKİŞEHİR


Kaynak : Haberler.com

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA