Ispartakule Reklam
reklam

SON DAKİKA

Ispartakule Haberleri, Ispartakule Haber, Ispartakule
reklam

Enveroviç Çetin: Türkiye ve Rusya oyunları bozdu

Enveroviç Çetin: Türkiye ve Rusya oyunları bozdu
Bu haber 14 Aralık 2016 - 10:05 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Sputnik’e konuşan Çetin, Suriye’deki durumu ‘satranç tahtası’na benzetmenin mümkün olduğunu belirterek, “2000’li yılların başlarında ABD, uzun zamandır planladığı, Büyük Ortadoğu Projesi’ni gerçekleştirmeye başladı. Irak, Libya, Mısır ve bugün de Suriye. Aslında yaşanan olayları dikkatle göz önüne alırsak asıl amaçlardan biri de giderek güçlenen Türkiye’yi kısa, tek kutuplu dünyaya ‘tehdit’ olan Rusya’yı da uzun vadede istikrarsızlaştırmak” dedi.

Büyük Ortadoğu Projesi’nin ana unsurlarının adımları gizlice atıldığını savunan Çetin, şöyle devam etti: “Suriye’de kurulan bir satranç tahtası. Türkiye ve Rusya şu anda bu oyunları bozmakta. Bölgede DAEŞ ve benzeri terör örgütleriyle sadece Rusya ve Türkiye mücadele etmekte. ABD başkanlığındaki koalisyonun bölgede teröristlerin faaliyetlerine gözlerini yumduğunu herkes iyi biliyor.

‘GÖRÜŞ AYRILIKLARI VAR AMA ORTAK HAREKET GEREKİYOR’

Rusya ve Türkiye Suriye ‘nin toprak bütünlüğünü destekliyor ve teröre karşı mücadele ediyor. Dolayısıyla Moskova ve Ankara arasında ortak görüş var. Kabul etmek gerekir ki taraflar arasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed konusunda görüş ayrılılıkları da var. Fakat yukarıda sıraladığımız hususları dikkate alırsak bu durumda Suriye satranç tahtasında Ankara ve Moskova’nın daha fazla birlikte istişare ve hamle yapmaları gerekecek. Koşullar ve jeopolitik şartlar bunu zorunlu kılıyor. Halep yaşanan ve tüm Doğu’nun yüreğini dağlayan acının bitmesi için Rusya ve Türkiye’nin garantör olma haberleri yüreklere az da olsa su serpiyor.”

‘TERÖRİSTLERİN SONU FELAKET OLACAKTIR’

İstanbul’daki terör saldırılarının Türkiye’ye gözdağı vermek için ‘taşeronlara’ yaptırıldığını kaydeden uzman, “Fakat teröristler amaçlarına ulaşamayacaklar. Türk devleti ve milletinin dik duruşu sayesinde teröristlerin sonu felaket  olacaktır. Bu tehlike ile uluslararası seviyede çok ciddi, ortak mücadele etmek lazımdır. Özellikle Suriye’de. Suriye’deki kaynaktan türeyen bombaların ne zaman ve nerede patlayacağı belirsiz” diye konuştu.

 


Kaynak : Haber7.com

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA