Ispartakule Reklam
reklam

SON DAKİKA

Ispartakule Haberleri, Ispartakule Haber, Ispartakule
reklam

AP'nin Türkiye'ye karşı kararı Konsey'den geçmedi

AP'nin Türkiye'ye karşı kararı Konsey'den geçmedi
Bu haber 13 Aralık 2016 - 18:25 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Avrupa Birliği (AB) ükelerinin ilgili bakanları, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geleceği konusunda fikir birliğine varmak üzere bir araya gelirken, müzakerelerin dondurulmasını savunan Avusturya’nın talepleri reddedildi.

Avrupa Parlamentosu’ndan bugün yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile üyelik görüşmelerini daha ileri bir noktaya taşımayacağı açıklandı. Fakat Avusturya ve Avrupalı yasa yapıcıların, Ankara’nın güvenlik operasyonlarından dolayı görüşmeleri dondurma çağrısı da reddetti.

TÜRKİYE’NİN HAKLI MÜCADELESİNE KARŞI

AB, Ankara’yı 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminden sonra meşru olarak başlattığı temizlik operasyonlarını eleştiriyor, fakat bölgeye giden göçmenlerin sayısını azaltmak ve Suriye krizi konusunda işbirliği içinde olduğu Türkiye’yi üzmeye de temkinli yaklaşıyor.

AVUSTURYA’NIN ÇAĞRISI REDDEDİLDİ

Brüksel’e bir toplantı için gelen dışişleri bakanlarından bazıları, Avusturya’nın Ankara’ya karşı sert durulması çağrısını reddetti. Avrupa Parlamentosu da Türkiye ile görüşmelerin askıya alınması çağrısı yapan fakat bağlayıcı olmayan bir metni kabul etmişti.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Türkiye ile bazı işbirliklerinde daha ileriye gitmeye ihtiyacımız var; bu terörle mücadele, savaşçıların değişimi konusundaki kapsamlar ve diğer göç işleri gibi konular için gerekli dedi.

YENİ BAŞLIKLAR AÇILMAYACAK

Reynders, Üyelik süreciyle ilgili olarak, Türkiye’deki çok zor durumdan dolayı müzakerelerin daha ileriye götürülmesinin imkansız olduğu doğru, üyelik müzakereleri konusunda yeni başlıkların açılmasının mümkün olmadığını kesin olarak söyleyebiliriz dedi.

Fransa’nın Avrupa Bakanı Harlem Desir de bu görüşe katılarak, Avrupa’nın değerleri ve prensiplerine dayanan talepkar, net ve dik bir diyalog istediğini belirtti.

GÖRÜŞMELERİN ASKIYA ALINMASI

Daha sert bir duruş olması gerektiğini savunan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türkiye ile üyelik görüşmeleri askıya alınmalı. Türkiye Avrupa’dan gittikçe daha fazla uzaklaştı ve geçtiğimiz birkaç ay boyunca bu gelişme hem hızını hem de yoğunluğunu artırdı dedi. AB üyelerinden Almanya da görüşmelerin resmen askıya alınmasına kararlı bir şekilde karşı çıkıyor.


Kaynak : Haber7.com

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA